Щойно дитина народжується, із стерильного середовища матусиного живота вона потрапляє у світ, густо населений різноманітними мікроорганізмами. Деякі з них є корисними, вони допомагають організму в процесах життєдіяльності. Декотрі можуть викликати легкі захворювання, що не є небезпечними для життя, але допомагають тренуванню імунітету – здатності організму чинити спротив зовнішнім загрозам. Але існує клас мікробів – вірусів, бактерій, грибків і найпростіших – які можуть бути смертельно небезпечними для дітей, і у до-вакцинальну еру вони забирали мільйони життів.

‼️За оцінкою ВООЗ, щороку вакцини рятують життя від 2 до 3 мільйонів людей, і ця цифра могла би збільшитися ще на 1,5 мільйона, якби охоплення вакцинацією було глобальним.

Обов’язковою є вакцинація від 10 небезпечних захворювань:

 • ✔️кашлюк
 • ✔️дифтерія
 • ✔️правець
 • ✔️кір
 • ✔️паротит
 • ✔️краснуха
 • ✔️туберкульоз
 • ✔️гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція)
 • ✔️поліомієліт
 • ✔️гепатит В

Розрізняють первинну і бустерну (підтримувальну) імунізацію, або ревакцинацію.

Після народження

Першими щепленнями, які отримує дитина, є вакцини від гепатиту В та туберкульозу. Зазвичай, їх роблять безпосередньо у пологовому будинку, якщо вакцини є в наявності, а у новонародженого малюка немає протипоказів.

2 місяці

Наступне щеплення малюк отримує у двомісячному віці. Це перша доза вакцини від шести інфекцій: гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Усі шість компонентів можуть входити до складу однієї дози комбінованої вакцини, наприклад, бельгійського препарату Інфанрикс Гекса або його французького аналогу Гексаксим.

4 місяці

У 4 місяці малюк іде за наступною дозою імунітету. Цього разу потрібна п’ятикомпонентна вакцина: від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Приклади п’ятикомпонентних вакцин: Інфанрикс ІПВ Хіб і Пентаксим.

6 місяців

У шість місяців дитині роблять третю дозу вакцини від дифтерії, правця, кашлюка і поліомієліту - Інфанрикс ІПВ або Тетраксим. В тому ж віці на часі отримувати третю дозу вакцини від гепатиту В. Зазвичай, це Енджерикс В.

12 місяців

У рік дитина отримує першу дозу вакцини від кору, паротиту і краснухи. Наприклад, Пріорикс. І третю ревакцинацію від Хіб-інфекції, наприклад, вакциною Хіберикс.

18 місяців

У 18 місяців настає час бустерної вакцинації від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту. Робиться одна доза комбінованої вакцини Інфанрикс ІВП або Тетраксим. Або комбінація двох вакцин: наприклад, трикомпонентного Інфанрикса та моновакцини Імовакс поліо.

Після цього малюк є захищеним від найнебезпечніших інфекцій, і час наступної ревакцінації настає у 6 років.

6 років

У 6 років, перед першим класом, дитина отримує другу дозу вакцини КПК (від кору, паротиту і краснухи, наприклад, Пріорикс), і п’яту бустерну дозу вакцини від дифтерії, правця і поліомієліту. Для цієї ревакцинації підходять вакцини АДП + ОПВ, Тетраксим, Бустрикс, Бустрикс поліо, Інфанрикс, Інфанрикс + ІПВ, Імовакс поліо.

Діти старші 14 років і дорослі

У 14 років потрібна чергова ревакцинація від поліомієліту (моновакциною ОПВ або Імовакс Поліо), а у 16 років – бустерна імунізація від дифтерії та правця. У цьому випадку підходить АДПМ або вакцина Бустрикс.

Після 16 років ревакцинація від дифтерії і правця потрібна кожні 10 років. Тільки так ви можете бути впевнені в захисті від цих небезпечних інфекцій.

Усі обов’язкові щеплення з Національного календаря фінансуються державою, централізовано закуповуються і постачаються до державних поліклінік. За законом, без повного переліку обов’язкових щеплень за віком дитина не може відвідувати дитячий садочок або школу.

Рекомендовані щеплення

Окрім обов'язкових, існують ще так звані рекомендовані щеплення, які МОЗ України наполегливо рекомендує робити, але вони не фінансуються з державного бюджету.

❗️Це щеплення від:

 • ✔️ротавірусної інфекції (приклад - вакцина Ротарикс)
 • ✔️вітряної віспи (Варілрикс)
 • ✔️пневмококової інфекції (вакцини Превенар 13 та Синфлорикс)
 • ✔️гепатиту А (вакцина Хаврикс або Твінрикс)
 • ✔️менінгококової інфекції (Менактра)
 • ✔️грипу (Ваксігрип, Ваксігрип Тетра, Джи Сі Флю)
 • ✔️папіломавірусної інфекції (Церварикс)

Будьте здорові і обов'язково робіть щеплення усім членам родини! Ми живемо в унікальний час, коли ми можемо дати своїм дітям і близьким надійний захист від небезпечних інфекцій, і нехтувати такою можливістю було б нерозумним!